Comiket

Argoca - Türkçe Sözlük sitesinden

"Comic market"in (Çizgi roman pazarı) kısaltılmış halidir. 70'lerin sonunda kurulmuş olan ve yılda iki kere iki gün boyunca açılan Comiket Japonya’nın en büyük manga doujinshi pazarıdır. Son yıllarda yaklaşık 20,000 doujinshi satıcısına ev sahipliği yapan Comiket, destansı boyutlarda bir toplantı şeklini almıştır. Bu başarısını büyük ölçüde Yonezawa Yasuhiro’nın çalışmalarına borçludur.

Doujinshilerin büyük bir kısmı o zaman hangi manga ve anime popülerse ona adanmıştır, ama bilgisayar oyunları, pop müzik, hayvanlar, makineler, roman, film ve RPG gibi birçok konulara adanmış doujinshiler geniş bir beğeni yelpazesine hizmet ederler. Her etkinlikten aylar önce kapsamlı bir katılımcı kataloğu satışa sunulur.

Japonya’da başka birçok çizgi roman pazarı vardır. Yayınevleri bu pazarları tolere ederler çünkü onların manga ve anime satışlarını azalttığına değil aksine arttırdığına inanılır. Ama bu tolerans sınırsız değildir – yakın zamandaki büyük olaylardan birinde, Japonya’nın en büyük ikinci çizgi roman pazarı, Comic City, polisin doujinshileri sansür yasaları kapsamında kontrol edeceğine dair resmi uyarılardan sonra Ağustos 1994’te kapatılmıştır.