Manga-ka

Argoca - Türkçe Sözlük sitesinden

Manga yapan kişi, manga çizeri. Manga-ka’ lar planlama, kurşunkalem çizimi, kahramanların ve yardımcıların tasarımı, mürekkepleme, ses efektleri ve diğer detaylar konusunda bilgilendirmekten sorumludurlar. Manga-ka’ların büyük bir çoğunluğu bunlara ek olarak öykü ve diyaloglarını da kendileri yazarlar. (Yalnız öykü yazarlığı yapanlara “gensaku-sha” denir) Manga-ka’ların uzmanlıklarının bir ölçütü aynı anda yayınını sürdürdükleri manga sayısıdır.

Japonya'da birçok manga-ka; batıdaki popüler roman yazarı ve film yönetmenleri kadar ünlüdür. Çoğunlukla herkesçe bilinen kimselerdir ve özellikle eğer çalışmaları anime ya da ticari ürün olarak yapılmışsa yüksek ücretler elde ederler. (Örneğin Takeuchi Naoko'nun Sailor Moon adlı yapıtı, çıkışıyla birlikte birkaç ay içinde Nakayoshi dergisinin satışını iki katından daha fazla arttırdı.) Fakat son zamanlara kadar, en başarılı manga-ka’ların bile yayıncılarıyla güven üzerine kurulu bir ilişkileri bulunmaktaydı. (1993 yılında Shougakukan, Takahashi Rumiko’ya 7,000,000 yen bağlılık ücreti ödemiştir.)

Tankoubon yayınlarının sayısına göre son yılların en verimli manga-ka’ları: Fujiko Fujio, Mizushima Shinji, Tezuka Osamu, Ishinomori Shoutarou, Tachihara Ayumi, Yokoyama Mitsuteru, Chiba Tetsuya, ve Yagisawa Kimio’dur.